3 / 14

Pytanie dla sędziów.

Przynależę do … wpisz wydział sędziowski z którego jesteś.

4 / 14

Zawodnik A zespołu a został wpisany na kartkę z ustawieniem początkowym zespołu, ale podczas oficjalnej rozgrzewki doznał kontuzji. Jak powinna wyglądać procedura zastąpienia w tym wypadku?

5 / 14

Po uderzeniu piłki przez zawodnika zagrywającego, protokolant zasygnalizował błąd rotacji zespołu A. Co wydarzy się dalej?

6 / 14

W przerwie między setami sędzia I ukarał trenera zespołu A karą za grubiańskie zachowanie. Zespół A miał jako pierwszy wykonywać zagrywkę w następnym secie. Co stanie się po decyzji sędziego?

7 / 14

Zawodnik wszedł do strefy zmian (sekretarz sygnalizuje chęć zmiany buzzerem) podczas gdy drugi zawodnik opuszcza dopiero pole rozgrzewki i próbuje dojść do strefy zmian. Analizując obecnie przepisy, ile zmian powinno zostać dopuszczonych i jakie zachowanie będzie poprawne w tej sytuacji?

8 / 14

Przed 3 setem, S1 gwiżdże wzywając zespoły na boisko. Jeden z zespołów nie reaguje. Jaka powinna być właściwa reakcja sędziego (pierwszego), jeśli zespół nie był wcześniej sankcjonowany za opóźnianie gry.

9 / 14

Pod jakim warunkiem kapitan zespołu może złożyć formalny protest w protokole zawodów po zakończonym spotkaniu?

10 / 14

Po pierwszym odbiciu piłka przeleciała poza antenką. Rozgrywający pobiegł za piłką w wolną strefę przeciwnika jednak piłka wracając na stronę zespołu zawodnika rozgrywającego uderzyła w siatkę po stronie zespołu przeciwnego. Sędzia I gwiżdże i pokazuje „piłka autowa”. Kiedy piłka stała się autowa?

11 / 14

Kapitan zespołu doznaje kontuzji przed losowaniem. Jak wygląda procedura wyznaczenia nowego kapitana?

12 / 14

Czy sędzia I musi odgwizdać błąd nieczystego odbicia w sytuacji, kiedy zawodnik podbija piłkę w spektakularny i widowiskowy sposób?

13 / 14

1. Libero odbił piłkę palcami w strefie ataku. Piłka po odbiciu znalazła się całkowicie nad siatką, gdzie została zaatakowana przez zawodnika atakującego praktycznie w tym samym momencie, w którym piłkę dotknął zawodnik blokujący. Co powinien rozważyć sędzia przy podjęciu decyzji?

14 / 14

Czy poprawne jest, aby zawodnik zespołu przyjmującego wskoczył na swoją ławkę rezerwowych bądź stolik z tablicą wyników w celu ratowania piłki i dalszej gry?

Your score is

The average score is 56%

0%

Test wiedzy nr 11 z dnia 12.01.2023

378

Jedenasty Quiz znajomości przepisów gry w piłkę siatkową oraz wytycznych sędziowiania ZZPS

1 / 19

2 / 19

3 / 19

4 / 19

Czy w przypadku kontuzji zawodnika i przerwaniu wymiany dozwolone jest zgłoszenie prośby o przerwę?

5 / 19

Jak powinni postąpić sędziowie w przypadku prośby o przerwę po akcji przerwanej na skutek kontuzji zawodnika?

6 / 19

Czy jeśli zawody są transmitowane w telewizji to sędzia MUSI zwracać uwagę na to czy nie jest odtwarzana powtórka akcji?

7 / 19

Piłka po odbiciu się od bloku uderza zawodnika blokującego w stopę, gdy ten jest jeszcze w powietrzu. Czy uderzenie w stopę jest traktowane jako blok?

8 / 19

Czy drużyny mogą powrócić na boisko przed końcem przerwy na odpoczynek?

9 / 19

Czy sędzia pierwszy gestem po zakończeniu seta powinien odesłać drużyny na linię końcową, a następnie używając oficjalnej sygnalizacji ręcznej nakazać zmianę stron?

10 / 19

Czy chorągiewki sędziów liniowych podczas zawodów FIVB powinny mieć kolor zółty lub czerwony?

11 / 19

Czy asystent sekretarza informuje sędziów o aktualnej pozycji libero w zespołach?

12 / 19

Czy sędzia pierwszy może udzielić przerwy na prośbę trenera?

13 / 19

Czy zagranie zawodnika wykonującego akcję bloku, przy czym piłka kolejno dotyka jego rąk oraz głowy jest prawidłowe?

14 / 19

Zawodnik skutecznie blokuje między antenkami. Przy wyskoku dotyka siatki, ale poza antenką. Czy jest to prawidłowe zagranie?

15 / 19

Czy można przeprowadzić zmianę narzuconą zawodnika wykluczonego?

16 / 19

Czy zawodnik linii obrony-libero, który uczestniczył w niespełnionym bloku
grupowym popełnił błąd?

17 / 19

Zawodnik po wykonaniu ataku przełożył rękę na drugą stronę siatki. Czy popełnił błąd?

18 / 19

Czy część antenki wystająca nad siatkę może mieć długość 100 cm?

19 / 19

Czy dolna taśma siatki ma być szersza od taśmy górnej?

Czy sędzia II gwiżdże po upływie 3 minut od zakończenia poprzedniego seta,
dając sygnał na wejście drużyn na boisko?

6 / 13

Czy kapitan może prosić przed rozpoczęciem seta o sprawdzenie poprawności
ustawienia zespołu przeciwnego?

7 / 13

Czy linia środkowa jest zaliczana do obu części boiska do gry?

8 / 13

Jeżeli w zespole jest dwóch Libero, mogą oni mieć koszulki w różnych
kolorach (każda z nich odróżniająca Libero od „zwykłych” zawodników)?

9 / 13

Sekretarz używa sygnalizatora dźwiękowego w celu zgłoszenia nieprawidłowego zawodnika zagrywającego w momencie gwizdka sędziego pierwszego na zagrywkę?

10 / 13

• Czy sędzia pierwszy może w każdej chwili i w każdym przypadku, gdy piłka jest poza grą, wezwać do
    siebie sędziego drugiego w celu wyjaśnienia lub uzgodnienia sytuacji na meczu?

11 / 13

Czy sędzia drugi może odgwizdać próbę bloku libero?

12 / 13

Sędzia liniowy ma sygnalizować, jeśli po drugim odbiciu piłka przelatuje poza przestrzenią przejścia w kierunku wolnej strefy przeciwnika?

13 / 13

Jeżeli zgodnie z przepisami należy anulować punkty zespołowi, ale nie można ustalić momentu powstania błędu w skutek niewystarczających informacji, to należy anulować tylko jeden punkt?

Czy sędzia pierwszy może zezwolić na wykonanie zagrywki jeśli zawodniczka
zagrywająca nie jest w posiadaniu piłki?

5 / 10

Czy uzanie zespołu za zdekompletowany oznacza automatycznie przegranie
meczu?

6 / 10

Czy w kolumnie „E” w tabeli w protokole zawodów może pojawić się zapis „D”?

7 / 10

Czy trener musi podpisać się na kartce z ustawieniem w obecności sędziego II?

8 / 10

Zawodnik linii obrony, w trzecim odbiciu piłki przez zespół, wykonał tzw. atak z
drugiej linii (piłka całkowicie powyżej górnej krawędzi siatki). Wyskakując
nastąpił jednak na linię ataku. Piłka po ataku przeleciała nad antenką i opadła na boisko przeciwnika. Czy sędziowie odgwiżdżą błąd ataku zawodnika linii obrony?

9 / 10

Piłka po złym przyjęciu u przeciwnika zmierzała w siatkę. Zawodnik drużyny przeciwnej uderzył piłkę przez siatkę, tak by wyleciała ona poza boisko przeciwnika. Czy sędzia odgwiżdże błąd “piłka dotknięta” (bo ostatecznie piłka po złym przyjęciu opadła poza boisko)?

10 / 10

Trener chce dokonać regulaminowej zmiany zawodnika kontuzjowanego, Czy
musi użyć oficjalnej sygnalizacji ręcznej?

Czy w czasie zmiany zawodników sędzia II powinien utrzymywać kontakt
wzrokowy z sekretarzem, by ten potwierdził, że zmiana jest regulaminowa?

6 / 13

Czy sędzia I przy losowaniu winien zgodnie z przepisami zapytać kapitanów, czy chcą się rozgrzewać wspólnie przy siatce?

7 / 13

Zawodnik linii obrony znalazł się przy siatce i przy ataku przeciwnika wyciągnął do góry ręce (ale poniżej górnej taśmy siatki). Piłka odbiła się od jego rąk i wróciła na stronę przeciwnika. Czy zawodnik ten popełnił błąd?

8 / 13

Czy zawodnik rozpoczynający mecz jako kapitan zespołu, może być w tym
samym meczu, nowo wyznaczonym zawodnikiem Libero?

9 / 13

Czy zawodniczka popełniła błąd dotykając siatkę włosami w czasie gry piłką (nie wpłynęła na możliwość zagrania piłką przez przeciwnika i nie przerwała wymiany)?

10 / 13

Czy trener kartkę z ustawieniem może przekazać bezpośrednio sekretarzowi?

13 / 13

Czy w protokole zawodów, w miejscu gdzie wpisujemy zespoły, w rubryce “M”

4 / 14

Czy dopuszczalne jest aby to sędzia drugi napomniał zawodnika aby zaprzestał on niesportowego zachowania?

5 / 14

Jakim kolorem w protokole zaznaczeni powinni być zawodnicy wobec których obecności na boisku obowiązują obostrzenia w ilości (obcokrajowcy)?

6 / 14

Sędzia I nakłada karę na trenera. Które zdania są prawdziwe, jeśli chodzi o procedurę? Zaznacz wszystkie prawidłowe odpowiedzi:

7 / 14

Zawodnik zespołu A szarpnął siatkę w celu zmylenia sędziów (dotknięcie siatki w bloku zespołu B). Sytuacja została zauważona przez zespół sędziowski został odgwizdany błąd dotknięcia siatki w zespole A. Czy wobec zawodnika powinny zostać wyciągnięte inne konsekwencje?

8 / 14

Podczas wymiany zakończonej żaden z zespołów nie zgłosił prośby o zmianę. Rozpoczęto wymianę, która została przerwana ze względu na drugą piłkę upuszczoną przez podawacza, która znalazła się na boisku. Czy w tej sytuacji zespół ma prawo przeprowadzenia zmiany?

9 / 14

Który zespół w przypadku gdy w strefę zmian wejdą zawodnicy obu drużyn ma pierwszeństwo w wykonywaniu zmiany?

10 / 14

Czy dopuszczalne jest skorzystanie z drugiej przerwy na odpoczynek, jeśli pomiędzy przerwami nie odbyła się wymiana zakończona?

11 / 14

Maksymalny czas na wykonanie zagrywki to:

12 / 14

Czy zawodnik drużyny może wejść na stronę boiska zespołu przeciwnego przekraczając całkowicie linię środkową boiska podczas przerwy w grze?

13 / 14

Czy według przepisów zawodnicy są zobowiązani do posiadania tego samego koloru skarpetek?

14 / 14

Czy dopuszczalne jest zlokalizowanie pola rozgrzewki tuż za ławką zespołu?

5 / 13

Czy według przepisów dopuszczalne jest umieszczenie numeru zawodnika na jednej z piersi (prawa lub lewa strona)?

6 / 13

Czy dopuszczalne jest aby antenka pomalowana była w inne kolory niż biały i czerwony?

7 / 13

Czy możliwe jest aby zawodnik na boisku nie posiadał obuwia sportowego?

8 / 13

Czy można odzyskiwać piłkę znad stolika sekretarza?

9 / 13

Sygnalizacja dyskwalifikacji zawodnika to:

10 / 13

Czy w przypadku zmiany wymuszonej kontuzją konieczne jest użycie sygnalizacji przez trenera?

11 / 13

Czy czas pomiędzy wymianą zakończoną a gwizdkiem sędziego na zagrywkę jest rozumiany według przepisów jako przerwa?

12 / 13

Czy sędzia przed gwizdkiem na zagrywkę powinien upewnić się, że oba zespoły są przygotowane do gry?

13 / 13

Kto w przypadku wykluczenia kapitana w piątym secie jest zobowiązany do podpisania protokołu po meczu?

4 / 12

Jak należy sprawdzić poprawność napięcia siatki ?

5 / 12

Czy zgodnie z przepisami w przypadku gdy trener zespołu zdejmie marynarkę, to asystent siedzący ubrany w ten sam sposób powinien również zdjąć marynarkę?

6 / 12

Czy dopuszczalne jest aby sędzia liniowy zwrócił uwagę trenerowi, który spaceruje tuż przy linii boiska (będąc ciągle w dopuszczalnej dla siebie strefie) jeśli ten utrudnia mu wykonywanie swoich obowiązków?

7 / 12

Czy jeśli po zakończonym meczu (protokół został już podpisany przez kapitanów) dojdzie do bójki między zawodnikami przeciwnych drużyn obowiązkiem sędziego jest odnotować takie zdarzenie w protokole?

8 / 12

Kto w przypadku braku obecności wyznaczonego sędziego pierwszego na mecz powinien przejąć jego obowiązki?

9 / 12

Kto przejmuje rolę sędziego drugiego w przypadku gdy ten zastępuje sędziego pierwszego?

10 / 12

Czy do obowiązków sędziego należy upewnienie się, czy zawodnik zagrywający jest w pełni gotowy do zagrywki?

11 / 12

Czy w przypadku wymiany niezakończonej dozwolone jest zgłoszenie prośby o przerwę regulaminową?

12 / 12

Jeśli zawodnik libero wystawił piłkę sposobem górnym w strefie ataku, a atak został spełniony to należy odgwizdać błąd jeśli:

4 / 13

Jak według przepisów określany jest zawodnik Libero stojący przy prezentacji obok kapitana?

5 / 13

W jakim zakresie powinna mieścić się temperatura na hali?

6 / 13

Czy w przypadku przerwy trwającej 3 godziny w rozpoczętym meczu (awaria zasilania) konieczne jest rozegranie meczu od stanu 0:0? Mecz rozgrywany jest na tym samym boisku

7 / 13

Czy sędzia może przyznać drugą trzy minutową przerwę dla kontuzjowanego zawodnika jeśli zawodnik mógł uczestniczyć w grze lecz ponownie zgłosił dolegliwości?

8 / 13

Ilu libero musi zostać wyznaczonych w zespole jeśli do meczu zgłoszonych jest 14 zawodników?

9 / 13

Czy dopuszczalne jest wykonanie bloku przez libero jeśli nie dotknie on piłki podczas blokowania?

10 / 13

Czy dopuszczalne jest wykonanie bloku składającego się z czterech zawodników jeśli taki blok będzie spełniony zgodnie z brzmieniem przepisów?

11 / 13

Który błąd odgwizdany powinien być jako pierwszy?

12 / 13

Czy niezgłoszony zawodnik może uczestniczyć w oficjalnej rozgrzewce zespołu np. pomagając w rozgrzewce libero?

13 / 13

Czy możliwe jest aby po nałożeniu kary (czerwona kartka) na zawodnika zespołu w tym samym meczu i w tym samym zespole zastosować sankcję za niesportowe zachowanie w postaci żółtej kartki (etap drugi prewencji)?